loading...

برق ، انقلابی نو در صنعت

محمد لطفی بازدید : 130 پنجشنبه 03 خرداد 1403 نظرات (0)
آشنایی با برچسب انرژی
 
 
بدون شک ما و شما و همه مردم روی زمین به دنبال تهیه بهترین وسیله جهت استفاده در زندگی روزمره مان هستیم و تهیه بهترین وسیله خصوصاً در مورد وسایل برقی که در عصر تکنولوژی دارای تنوع بسیاری است و هر روزه با تعداد قابل توجهی از آنها سر و کار داریم، از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که در انتخاب و خرید وسایل برقی، اطمینان از ایمنی، کیفیت، کمیت در بازدهی و میزان مصرف انرژی دستگاههای مورد نظر با توجه به خدماتی که ارائه می دهند برای مصرف کنندگان دارای اهمیت و ضرورت بسیاری است.
 
 
آیا می دانید:
از موارد پیشنهادی ذیل کدامیک شرط لازم و کدامیک شرط ضروری در انتخاب و تهیه کالا خصوصاً وسایل برقی محسوب می شوند. چرا؟
 
 
موارد پیشنهادی:
١) توجه به شکل ظاهری کالا
2)    توجه به مدل کالا
3)    توجه به کارخانه سازنده کالا
4)    توجه به تکنولوژی ساخت کالا
5)    توجه به نشان استاندارد کالا
6)    توجه به برچسب انرژی کالا
 
 
خوشحالیم که ما و شما با یکدیگر هم عقیده ایم. کاملاً درست است. تمام موارد اشاره شده جزو شرطهای لازم در انتخاب یک کالا محسوب می شوند. اما همانگونه که شما نیز می دانید توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرطهای ضروری در انتخاب و تهیه وسایل برقی خانگی محسوب می شوند.
 
 
آیا می دانید چرا؟
زیرا این علائم، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه ایمنی و بازدهی وسایل برقی با توجه به خدماتی که ارائه می دهند در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.
 
 
آیا می دانید:
با توجه به معیارهای مختلف تعیین شده از سوی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در کشور ما بیش از 6 نوع آرم استاندارد که نشان دهنده کیفیت، سلامت و ایمنی محصولات عرضه شده در بازار می باشند، وجود دارد.
 
 
اطمینان از بازدهی و میزان مصرف انرژی در وسایل برقی
با توجه به توضیحات، مشخص شد که نشان استاندارد بر روی وسایل برقی، بیانگر بازدهی و میزان مصرف انرژی در آنها نیست، بلکه فقط نشان دهنده ایمنی و عملکرد خوب دستگاه مورد نظر است. آیا تنها اطمینان از ایمنی و عملکرد دستگاه برای تهیه بهترین وسیله برقی خانگی کافی است؟ مسلماً خیر. چرا که اطمینان از ایمنی و عملکرد یک دستگاه لزوماً ضامن کارآیی و پایین بودن میزان مصرف انرژی در آن وسیله نیست.
 
 
معرفی برچسب انرژی
برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کننده را با میزان کارآیی هر یک از وسایل انرژی بر خانگی آشنا می کند. همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
 
برچسب انرژی از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است. که به طور مثال خریداران ماشین لباسشویی می توانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنند که در مقایسه با سایر مدلهای مشابه دارای کارآیی و بازدهی بیشتری باشد.
 
174 اولیه برچسب که در تمامی وسایل انرژی بر خانگی مشترک است به ترتیب نمایانگر علامت تجاری و نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می باشد. بخش چهارم برچسب انرژی به وسیله 7 حرف لاتین از A تا  Gدرجه بندی شده است که هر یک از حروف< معرف درجه ای از کارآیی دستگاه می باشد. حرف A نشانگر بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشانگر کمترین بازدهی دستگاه است. بنابراین هر چه رتبه دستگاه بیشتر باشد کارآیی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر است. مصرف کنندگان می توانند در هنگام خرید وسایل برقی خانگی با دقت و توجه به حرف لاتین درج شده در این قسمت از میزان کارآیی و بازدهی دستگاه اطلاع یابند.
 
بخش پنجم، نمایانگر مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده و در بخش آزمون استاندارد می باشد و سایر بخشها بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل می باشد. به طور مثال بخشهای ششم و هفتم در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی و قدرت خشک کن دستگاه می باشد و آخرین بخش نیز آرم مؤسسه استاندارد را نشان می دهد.
 
 
آیا می دانید فواید استفاده از برچسب انرژی چیست؟
استفاده از برچسب انرژی مزایا و فواید گوناگونی برای مصرف کنندگان این گونه وسایل دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاه کرد:
١) انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خرید وسایل برقی خانگی.
2) آشنا ساختن مصرف کنندگان با میزان کارآیی و بازدهی وسایل برقی خانگی
3) بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی
4) کاهش هزینه انرژی مصرفی در خانواده ها
5) کاهش آلودگی محیط زیست
6) ارائه اطلاعات اختصاصی ویژه هر وسیله برقی
7) ارائه اطلاعات مشترک در مورد وسایل برقی شامل: علامت تجاری و نام شرکت سازنده، مدل دستگاه و نشان استاندارد
 
وسایل برقی در منازل
آیا می دانید:
در حال حاضر 100درصد از خانواده های شهری و 90درصد از خانواده های روستایی از خدمات شبکه برق در کشور استفاده می کنند.
 
آیا می دانید:
با توجه به افزایش سطح رفاه عمومی و افزایش مشترکین برق و استفاده عموم مردم از وسایل انرژی بر خانگی تعداد این وسایل در خانواده ها بیش از ١0 قلم برآورد گردیده است.

روند تولید وسایل برقی و مصرف آنها در کشور
عدم توجه تولید کنندگان داخلی به مرغوبیت، بازدهی مفید، میزان مصرف انرژی در وسایل انرژی بر و همچنین عدم توجه به طراحی و ساخت مناسب و منطبق بر استانداردهای معتبر و بهینه جهانی و همچنین استفاده بی رویه مصرف کنندگان و عدم اطلاع آنها از نحوه استفاده درست از این وسایل، سبب گردیده است که بخش خانگی و تجاری در کشورمان مصرف کننده حدود 37 درصد از کل انرژی نهایی کشور باشد.
 
آیا می دانید:
در حال حاضر وسایل انرژی بر خانگی ما نسبت به مدلهای بهینه جهانی حداقل 40 درصد بیشتر انرژی مصرف می کنند. این مشکلات، دولت را بر آن داشت تا با تدوین استاندارد مصرف انرژی در وسایل انرژی بر خانگی به رفع آنها اقدام کند. به همین منظور دولت< تدوین این استاندارد را در وسایل برقی خانگی ضروری اعلام نمود و با تشکیل کمیته تعیین معیارهای مصرف انرژی که متشکل از نمایندگان وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف می باشند، اقدامات اولیه در جهت تهیه و تدوین این استاندارد از سال 1375 در کشور آغاز شد.
 
در این راستا معاونت انرژی وزارت نیرو با همکاری وزارت صنایع، نفت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به منظور بهینه سازی مصرف انرژی در لوازم انرژی بر خانگی اقدام به تدوین معیارهای مصرف انرژی و طراحی برچسب انرژی نموده است که در این زمینه آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی به منظور آزمایش 29 وسیله انرژی بر، در سال ١378 تأسیس شده است.
 
در حال حاضر با راه اندازی 7 آزمایشگاه، امکان آزمایش 7 وسیله برقی شامل: یخچال و فریزر، کولر آبی و گازی، آبگرمکن برقی، ماشین لباسشویی، اتو برقی و موتورهای الکتریکی فراهم شده است.
 
خوب است بدانید:
اولین استاندارد مصرف انرژی در کشور ما برای یخچال و فریزرها انجام شد و کلیه کارخانه های سازنده، ملزم به رعایت آن در تولید محصولات خود شدند.
 
آیا می دانید:
یخچال و فریزرها و مهمترین مصرف کنندگان انرژی در بین سایر وسایل برقی خانگی هستند. یخچال و فریزرها به تنهایی در سال ١380 حدود ١6 میلیارد کیلو وات ساعت برق مصرف کرده اند.
 
آیا می دانید:
در حال حاضر در کشور ما بیش از ١8 میلیون یخچال و فریزر وجود دارد که سالانه حدود 000/300/1 دستگاه نیز به آن اضافه می شود.
 
آیا می دانید:
روزانه به طور میانگین 22 بار درب یخچال باز و بسته می شود

آیا می  دانید:
برای تولید برق یک یخچال و فریزر سالانه 400 کیلوگرم گاز گلخانه ای وارد جَو زمین می شود.

 
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
برق انقلابی ترین رشته ی جهان
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 614
 • کل نظرات : 7
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 18
 • آی پی امروز : 51
 • آی پی دیروز : 162
 • بازدید امروز : 225
 • باردید دیروز : 2,222
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 3,685
 • بازدید ماه : 28,951
 • بازدید سال : 94,151
 • بازدید کلی : 348,548