loading...

برق ، انقلابی نو در صنعت

محمد لطفی بازدید : 173 پنجشنبه 03 خرداد 1403 نظرات (0) کامپیوتر عملکرد عجیبی دارد

آیا کامپیوتر شما عملکرد عجیبی را از خود نشان می دهد ؟ آیا سرعت آن کاهش پیدا کرده است ؟ آیا چند دقیقه بطور طبیعی کار می کند در حالیکه بطور ناگهانی قفل می شود ؟ بهتر است خودتان را برای برطرف نمودن اینگونه مسائل آماده کنید ، زیرا آنها مشکلاتی هستند که تعمیرکاران کامپیوتر و یا متخصصین بخش پشتیبانی تلفنی ندرتاً به رفع آنها می پردازند . این افراد معمولاً چیزهائی را تعمیر می کنند که بطور آشکار صدمه دیده باشد ، اما یک کامپیوتر کند یا نامنظم در اکثر موارد با مشکلی مواجه است که یک صدمه کامل یا آشکار به حساب نمی آید . نهایتاً ، با وجود آنکه به نظر می رسد تقریباً هر چیزی می تواند باعث کندی عملکرد یک کامپیوتر و یا ظهور رفتارهای عجیب و غریب شود ، ریشه این مشکلات در اغلب موارد به چند موضوع خاص مربوط می شوند . حتی اگر خودتان نمی توانید مشکل را برطرف نمائید . غالباً می توانید مشکل را محدودتر کنید تا شخص دیگری بتواند آن را برطرف کند .

مشکل غیرمنتظره یا مسئله قدیمی

اگر ناگهان متوجه رفتار غیرعادی کامپیوتر خود شده اید ، به یاد بیاورید که آیا اخیراً تغییراتی را بر روی آن اعمال کرده اید یا خیر . آیا به تازگی یک سخت افزار یا نرم افزار جدید را بر روی آن نصب کرده اید ؟ آیا رفتار عجیب کامپیوتر شما همزمان با اضافه شدن مولفه جدید آغاز شده است ؟ در این صورت ، عضو جدید می تواند مظنون شماره یک شما باشد و پیروی از راهنمائیهای زیر در رفع مشکل به شما کمک خواهد کرد .

اگر نرم افزار جدید دارای یک مولفه همیشه فعال (نظیر یک ناظر فعالیتهای ویروسی یا یک Scheduler) باشد می تواند باعث کند شدن یک سیستم گردد . اما حتی نرم افزارهائی که فاقد چنین مولفه ای باشند نیز گهگاه می توانند مشکلاتی را بوجود آورند . سعی کنید نرم افزار جدید را Uninstall نمائید (ابتدا با استفاده از uninstaller خود برنامه) . شما همچنین می توانید نرم افزار مورد نظر را با استفاده از Add Or Remove Programs در پانل کنترل ویندوز ، Uninstall نمائید . پس از حذف برنامه ، سیستم خود را مجدداً بوت کرده و بررسی نمائید که آیا کامپیوترتان هوز کند است یا خیر .

سخت افزار جدید نیز می تواند یک سیستم را کند نماید ، خصوصاً اگر از یک درایور قدیمی تر استفاده کنید . معمولاً وقتی دقیقاً از مستندات نصب سخت افزار جدید خود پیروی می کنید ، احتمالاً از نرم افزار یا درایورهائی استفاده خواهید نمود که تولید کننده بر روی دیسک نصب محصول خود منتشر کرده است و این درایورها در اغلب موارد قدیمی هستند . ابتدا سعی کنید جدیدترین نسخه های درایورها و هر یک از نرم افزارهای همراه سخت افزار خود را از سایت وب تولید کننده آن بارگذاری و نصب نمائید . این ارتقائها غالباً باگها و یا مشکلاتی که می توانند بر عملکرد سیستم تاثیر بگذارند را برطرف می سازند .

اگر سیستم هنوز کند است ، سخت افزار جدید را از سیستم جدا نمائید . اگر این قطعه یک ارتقاء برای یک سخت افزار موجود به حساب می آید . سخت افزار قدیمی را مجدداً نصب نمائید . اگر سیستم شما به وضعیت عادی برگشت ، سخت افزار جدید معیوب است و یا کاملاً با PC شما سازگار نیست . استفاده از یک محصول جایگزین که توسط فروشنده دیگری ارائه شده است را در نظر بگیرید .

بررسی سخت افزار : مقدمات   

با وجود آنکه کند شدن سیستم بیشتر به نرم افزارهای آن مربوط می شود ، اما اگر از عملکرد صحیح سخت افزار خود اطمینان نداشته باشید ، هیچ سرنخی از یک مشکل نرم افزاری گمراه کننده را در اختیار نخواهید داشت . قطعات اصلی که باید به بررسی آنها بپردازید عبارتند از RAM , CPU و درایو دیسک سخت . امروزه برنامه های تشخیصی بسیاری در دسترس کاربران قرار دارند ، اما استفاده از Ultimate Boot CD که بصورت یک بارگذاری رایگان از www . ultimatebootcd.com قابل بارگذاری می باشد ، احتمالاً ساده ترین راه ممکن خواهد بود . اگر تصمیم به بارگذاری این نرم افزار کاربردی و Burn آن بر روی یک دیسک گرفتید ، نرم افزار Burning شما باید توانائی ضبط فایلهای ISO Image را داشته باشد .

وقتی CD مربوطه را آماده کردید ، کامپیوتر خود را با آن راه اندازی نمائید . پس از بارگذاری برنامه ، کار را با یک آزمایش CPU آغاز کنید و اجازه دهید که حداقل برای 30 دقیقه اجرا شود. سپس ، آزمایش RAM را آغاز کرده و اجازه دهید سیستم شما در طول شب مورد آزمایش قرار گیرد . Memtest86+ یک ابزار آزمایشی بسیار مشهور است . اگر کامپیوتر شما توانست این آزمایشها را با موفقیت پشت سر بگذارد ، یک معاینه از درایو دیسک سخت خود را انجام دهید . CD Ultimate Boot همچنین حاوی آخرین یوتیلیتها از تولید کنندگان مختلف درایو دیسک سخت است . یوتیلیتی که با درایو دیسک سخت شما انطباق دارد را اجرا کرده و اجازه دهید هر دو آزمایش Thorough , Quick (که به ترتیب تقریباً 20 دقیقه و چند ساعت طول می کشند) را انجام دهد .

بعضی از کامپیوترها با یک پارتیشن تشخیصی (diagnostic partition) ارائه می شوند که می توانید با فشار یک کلید معین در طول فرآیند بوت به آن دسترسی پیدا کنید . شما می توانید اطلاعات بیشتر در این زمینه را در دفترچه راهنمای سیستم خود پیدا کنید . با اینحال اگر در طول چند ثانیه اول فرآیند بوت به نمایشگر کامپیوتر خود نگاه کنید . احتمالاً پیامی را در قسمت پائین صفحه خواهید دید که عبارتی مانند Press F8 For Boot Menu یا Press F10 For Diagnostics را نشان می دهد . اگر چنین پیامی را مشاهده کردید ، کلید ذکر شده را فشار داده و گزینه ای که به نرم افزار تشخیصی مربوط می شود را انتخاب نمائید . تمایز این ابزارهای تشخیصی در آن است که اختصاصاً برای سخت افزار شما طراحی شده اند (برخلاف یوتیلیتیهای عمومی) و می توانند به سرعت بسیاری از مشکلات سخت افزاری سیستم شما را برطرف نمایند .

 بررسی سخت افزار : خنک کنندگی سیستم

شاید نیازی نباشد که بگوئیم قطعات داخلی PC شما حرارت تولید می کنند اما آیا می دانید در صورتیکه CPU کامپیوتر شما بیش از حد داغ شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ مهندسین باهوش شرکتهای اینتل و AMD به این موضوع فکر کرده اند و اکثر پردازنده های مدرن (نه تمام آنها) وقتی Thermistor داخلی آنها (یک حرارت سنج در ابعاد ترانزیستوری) تشخیص می دهد که سیستم بیش از حد گرم شده است ، سرعت خود را کاهش می دهند . پس از چند دقیقه فعالیت در یک سرعت پائینتر به منظور کاهش دمای CPU ، پردازنده مجدداً سرعت خود را به سطح کامل افزایش می دهد .

ممکن است این سناریو در سیستمی که بطور صحیح کار می کند هیچگاه روی ندهد ، اما اگر پنکه خنک کننده CPU یا یکی از پنکه های کیس متوقف شود (یا سرعت چرخش آن کاهش پیدا کند) و یا حرارت گیر یک پردازنده زیر گرد و غبار مدفون گردد . این سناریو دقیقاً همان چیزی است که روی خواهد داد . با وجود آنکه پردازنده تنها از خود در برابر سوختن محافظت می کند ، اما از دیدگاه کاربر به نظر می رسد که سیستم یک چرخه از عملکرد عادی و سپس کاهش سرعت (و تکرار این رویه) را آغاز می نماید .

باز کردن PC و تمیز نمودن تمام گرد و غباری که در داخل آن جمع شده است . کاری است که باید حداقل هر یکسال یکبار انجام دهید . بنابراین اگر PC شما عملکرد غیرعادی دارد ، پاکسازی آن باید در بالای فهرست اقدامات شما قرار گیرد . در حالیکه سیستم خود را باز کرده اید ، حرارت گیر پردازنده را با یک قوطی هوای فشرده و یا یک برس کوچک تمیز نمائید . اگر پنکه ها با چربی پوشیده شده اند ، تیغه های آنها را ثابت نگهداشته و از هوای فشرده برای پاکسازی آنها استفاده کنید . پس از پاکسازی بخشهای مختلف ، کامپیوتر خود را در حالیکه هنوز باز است روشن کرده و مطمئن شوید که تمام پنکه های آن فعال هستند . اگر پنکه ای در داخل سیستم شما وجود دارد که عمل نمی کند و یا سر و صدای زیادی را تولید می نماید ، احتمالاً باید تعویض شود .

 

اگر مطمئن نیستید یک پنکه با سرعت کاملی که برای آن در نظر گرفته شده است می چرخد یا خیر ، باید دمای پردازنده خود را هنگام اجرای ویندوز اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد داغ نمی شود . اینکار با نرم افزارهای رایگانی نظیر SpeedFan به آسانی انجام می شود . برای بارگذاری این یوتیلیتی ، می توانید به آدرس www . almico . com/speedfan.php مراجعه نمائید . پس از اتمام بارگذاری ، دو بار بر روی آیکن فایل نصب کلیک تا اجرا شود . ویزارد نصب ، شما را در طول فرآیند مربوطه هدایت خواهد کرد . پس از نصب نرم افزار ، آن را اجرا کنید . برگه Reading در پنجره نرم افزار SpeedFan باید دمای فعلی پردازنده شما را نمایش دهد . مطمئن شوید که دمای پردازنده خود را در طول زمان بیکاری (Idle) و پس از قرار دادن آن تحت فشار کاری (اجرای یک بازی ویدیوئی 3 بعدی ، می تواند شیوه خوبی برای انجام اینکار باشد) ، بررسی کرده اید .

با وجود آنکه تولید کنندگان پردانده ها حداکثر دمای توصیه شده برای محصولات خود را اعلام می کنند ، اما بعنوان یک قاعده کلی . اگر دمای پردازنده شما به بیش از 64 درجه سلسیوس می رسد باید در مورد آن نگران باشید . شما می توانید تعویض یک پنکه معیوب ، نصب یک ترکیب حرارت گیر / پنکه بهتر و یا بررسی سایر مشکلات خنک کنندگی را در نظر بگیرید . اگر دمای پردازنده شما پائینتر از رده بندی حداکثر آن است ، پس دمای اضافی نمی تواند باعث کاهش سرعت سیستم شما شده باشد .

پاکسازی زباله های نرم افزاری

پس از آنکه مطمئن شدید هیچ مشکل سخت افزاری در سیستم شما وجود ندارد و یا مشکلات احتمالی این بخش را برطرف کردید ، بر روی نرم افزار متمرکز شوید . هر جا که با مشکلات نرم افزاری و کاهش عجیب سرعت سیستم خود سر و کار داشته باشید ، ویروسها و Spyware ها بلافاصله بعنوان اولین متهمین احتمالی مطرح می شوند . خوشبختانه تعداد زیادی از ابزارهای خودکار برای پاکسازی اینگونه Malware های مزاحم به شما کمک می کنند .

ویروسها دائماً در حال رشد و نمو هستند ، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که برنامه آنتی ویروس شما در صورتیکه تعاریف ویروس مورد استفاده آن را بطور منظم بروز رسانی نکرده باشید ، نتواند تمام اقدامات مشکوک بر روی کامپیوترتان را کنترل نماید . به همین دلیل ، کار را با ارتقاء نرم افزار آنتی ویروس خود و انجام یک اسکن کامل آغاز کنید . اگر دوره اشتراک نرم افزار آنتی ویروس شما به اتمام رسیده است و تصمیم ندارید مبلغی را برای تجدید اشتراک خود بپردازید ، می توانید یک نرم افزار رایگان نظیر AVG Free و یا AOL Active Virus Shield (که به موتور آنتی ویروس قدرتمند Kaspersky مجهز است) را در نظر بگیرید . اگر برنامه آنتی ویروس ارتقاء یافته شما هر چیزی را شناسائی و پاکسازی کرد ، سیستم خود را مجدداً بوت نموده ، چند دقیقه منتظر بمانید و مجدداً اسکن را تکرار کنید . ویروسهای سرسخت می توانند راه هائی را برای گریز از پاکسازیهای یک مرحله ای پیدا کنند . اگر پاکسازیهای مکرر نتوانستند یک ویروس را از بین ببرند ، احتمالاً ویروس مورد نظر به داخل ویندوز نفوذ کرده که در این صورت ، پاکسازی آن در شرایطی که ویندوز در حال اجرا است غیرممکن خواهد بود . در اینگونه موارد ، بهترین راه حل این است که درایو دیسک سخت خود را برای اسکن به یک کامپیوتر دیگر انتقال داده و یا از یک CD بوت سالم با ازارهای آنتی ویروس (نظیر Ultimate Boot CD ) استفادهکنید .

Spyware نیز هنگامیکه فعال می شود و کار خود را آغاز می کند ، می تواند باعث کاهش سرعت سیستم شما گردد . بدیهی است که شما باید هر یک از Spyware هائی که بر روی سیستم خود پیدا می کنید را درست همانند ویروسها حذف نمائید . دو اسکنر رایگان یعنی Spybot Search & Destroy , Ad-Aware SE توانائی خوبی برای پاکسازی اکثر Spyware های ابتدائی دارند . از سوی دیگر ، Webroot Spy Sweeper در زمینه مقابله با هجوم Spyware های سرسخت ، عملکرد فوق العاده ای را به نمایش می گذارد .

شناسائی و رفع مشکلات هسته ویندوز

تمام نسخه های ویندوز دارای برنامه های فراوانی هستند که در پشت صحنه اجرا می شوند و در میان آنها می تواند به درایورها ، سرویسها و سایر نرم افزارها کاربردی اشاره کرد . گاهی اوقات ، یکی از این برنامه ها (و یا تعدادی از آنها) با مشکل مواجه گردیده و باعث ظهور رفتارهای عجیبی در عملکرد سیستم شما می شوند . خوشبختانه ، پیدا کردن نرم افزارهای کاربردی هسته ویندوز که با مشکل مواجه شده اند و انجام اقدامات اصلاحی برای آنها ، کار نسبتاً ساده ای است .

کار را با اجرای Event Viewer آغاز کنید . برای اینکار می توانید بر روی آیکن My Computer کلیک راست نموده و سپس گزینه Manage را انتخاب کنید . در قسمت چپ پنجره ای که ظاهر می شود ، فهرست Event Viewer را باز کنید تا log های مربوط به نرم افزارهای کاربردی ، امنیت و سیستم را مشاهده نمائید. اگر علاقمند هستید ، مایکروسافت مقصود این log ها را در مقاله support.microsoft.com / kb/ 308427 تشریح مکرده است اما بطور ساده ، هر log پیامها و هشدارهای امنیتی ، سیستمی و نرم افزارهای کاربردی را فهرست می نماید . شما باید خطاها و هشدارهائی را جستجو کنید که بطور مکرر اتفاق افتاده اند . در قسمت چپ پنجره بر روی هر ورودی دوبارکلیک کنید تا پیام کامل را مشاهده نمائید .

برای مثال ، اگر مکرراً یک خطای Page File درایو دیسک سخت را مشاهده می کنید . ممکن است زمان ارتقاء درایورهای مادربردتان و یا اجرای یک اسکن تشخیصی بر روی مادربورد ، کنترلر درایو دیسک سخت و یا خود درایو دیسک سخت فرا رسیده باشد . اگر درایوری را می بینید که مکرراً در آغاز کار خود ناکام مانده است ، احتمالاً باید یک درایور ارتقاء یافته را بارگذاری کرده و یا بررسی نمائید که سخت افزار کنترل شونده توسط درایور مورد نظر با مشکلی مواجه شده است یا خیر . اگر ابزار ارتقاء (Updater) برنامه آنتی ویروس شما دائماً پیامهای خطائی را ایجاد می کند ، باید نرم افزار آنتی ویروس خود را ترمیم و یا تعویض نمائید . از سوی دیگر ، اگر طبیعت دقیق خطا از پیامی که مشاهده می کنید آشکار نمی شود ، می توانید پیام مورد نظر را در یک موتور جستجوی اینترنتی وارد کرده و راه حلهای احتمالی که برای سایر کاربران مفید بوده اند را بیابید .

 حذف برنامه های Rogue

اگر PC شما هنوز کند است و یا بطور نامنظم کار می کند ، بر روی نرم افزارهائی تمرکز کنید که در پشت صحنه اجرا می شوند و منابع بیش از حدی را اشغال می نمایند . حتی با وجود آنکه اکثر این نرم افزارها دقیقاً همانطور که طراحی شده اند عمل می کنند ، Uninstall نمودن و پیکربندی مجدد آنها می تواند به افزایش سرعت شما کمک نماید .

ابتدا ، Windows Task Manager را با فشار ترکیب کلیدهای Ctrl+Shift+Esc باز کرده و بر روی برگه Processes کلیک نمائید . سپس ، دو بار بر روی هدر ستون CPU کلیک نمائید تا فهرست پردازشهای پشت صحنه در حالیکه بالاترین استفاده کننده از CPU در بالا قرار گرفته است ، مرتب شود . چند دقیقه این فهرست و تغییرات آن را زیر نظر داشته باشید و ببینید که چه برنامه هائی بطور ناگهانی به بالای فهرست جهش می کنند . شما می توانید این پنجره را هنگامیکه از سایر برنامه ها استفاده می کنید باز بگذارید تا به شما اجازه دهد برنامه هائی که بیشترین منابع سیستم شما را در طول استفاده عادی از کامپیوترتان به خود اختصاص می دهند را شناسائی نمائید . در واقع ، اگر صرفاً گهگاه با یک کاهش چشمگیر در سیستم خود مواجه می شوید .


ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
برق انقلابی ترین رشته ی جهان
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 614
 • کل نظرات : 7
 • افراد آنلاین : 7
 • تعداد اعضا : 18
 • آی پی امروز : 45
 • آی پی دیروز : 162
 • بازدید امروز : 134
 • باردید دیروز : 2,222
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 3,594
 • بازدید ماه : 28,860
 • بازدید سال : 94,060
 • بازدید کلی : 348,457