loading...

برق ، انقلابی نو در صنعت

محمد لطفی بازدید : 153 چهارشنبه 02 اسفند 1402 نظرات (0)

رفع عیب 101

فصل اول

تعمیر کامپیوتر به قول معروف آپولا هوا کردن نیست اما باید با مقداری آگاهی و توجه و مخطرات ممکنه باشد . در این قسمت چند اصل عیب یابی که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه شما می­گردد توضیح داده شده است.

 
همیشه ایمن باشید

 
هم شما و هم  کامپیوترتان آسیب پذیر هستید. برای جلوگیری از وارد شدن شک الکتریکی از روشهای پیشگیری مناسب استفاده کنید. تنها خاموش کردن کامپیوتر کافی نیست باید سیم آنرا هم از پریز بکشید شک الکتریکی تنها به خودتان آسبی نمی­زند بلکه موجب صدمه رسیدن به کامپیوتر هم می­شود . راه رفتن روی فرش موجب جمع شدن الکتریسیته در بدن می­گردد و اگر شما با الکتریسیته ساکن بدنتان به سیتم دست بزنید ممکن است مدارهای سیستم دچار آسیب گردند.

نکته:کامپیوتر در مقابل ضربات ناگهانی و تکانهای شدید مقاومت چندانی ندارد و اگر هنگام در آوردن قطعه ­ای  مشکل دارید هرگز آن را  گرم نکنید و ضربه هم نزنید بلکه با دقت و آرامش و با اشتفاده از ابزار مناسب اقدام به درآوردن قطعه نماییید.

 
چگونه کیس کامپیوتر را به طور ایمن و صحیح باز کنید؟


بسیاری از مشکلات کامپیوتر نیاز به باز کردن کیس ندارند ولی بعضا دیگر چاره­ای  ابتدا باید دید چه ابزاری لازم است  پانل­های جلو و عقب را باید دیدنیست  اما بهتر است اول پانل­های راست و چپ را آزمایش کرد چرا که پانل­های طرفین معمولا با اندکی فشار باز می­شوند و بعضا هم با اندکی فشار به بدنه کیش (از طرف عقب بسته می شوند. اگر مکانیزم باز شدن آشکار نبود می­توانید از کتا بچه کیس کمک بگیرید.

 
در اکثر کامپیوترها باید شما چند تا پیچ باز کنید تا بتوانید کاور کیس را بردارید که معمولا این پیچ­ها از پشت به بدنه کیس بسته شده­اند. پیچ گوشتی­های چهارسو براحتی این کار را انجام می­دهند. برای جلو گیری از وارد شدن شک الکتریکی به داخل کیس بهتر است از سیستم ارت استفاده کنید شما باید یک طرف سیم را به مچ دست و طرف دیگر آنرا به زمین وصل کنید. این سیم در مغازهای الکتریکی موجود است.

 
قبل از باز کردن کیس تمامی سیمهائی که به هر نحوی به کیس متصل هستند باید جدا  ماوس و .... همشوند این سیمها نه تنها شمال سیم برق بلکه شامل سیم تلفن  می­باشند.

نکته:هنگامی که اقدام به باز کردن پیچی از کیس می­کنید مثلا  می­خواهید هاردتان را در بیاورید پیچهای باز شده را در مکانی مناسب قرار دهید چرا که این پیچها ی کوچولو هم می­توانند با گم شدن نشان اوقات شما را تلخ کنند. یک ظرف کاغذی یا شیشه­ای و یا پیچیدن پیچ­ها به یک ورق باطله این مسئله را حل می­کند.

 
اوضاع را بدتر نکنید

 
اگر برای فردا کارهای زیادی دارید که باید با کامپیوتر انجام دهید ولی ظاهرا کامپیوتر تان  تصمیم گرفته کارتان را خراب کند آرام باشید حل مشکل کامپیوتر لازم است از روی اصول باشد به صرت تصادفی کلیک کردن کلیدها و تغییر دادن تنظیمات نه نها مشکل را حل نمی­کند بلکه اوضاع را بدتر هم می­کند. اگر احساس خستگی و کلافگی می­کنید کامپیوتر را رها کرده یک فنجان چای خش طعم بخوردید این مقاله را مطالعه کنید و انگاه اقدام به حل مسئله نمایید.


پل های پشت سر را خراب نکنید


تغییراتی را که مقدور نیستند روی کامپیوتر اعمال نکنید . اگر می­خواهید درایوی جدید ایجاد کنید ابتداء اطلاعات موجودتان را در محل امن ذخیره کنید و سپس اقدام به این کار نمائید. همچنین هنگام تعویض فایل قدیم با جدید فایل قدیمی را حذف نکنید. و فقط نام آنرا با اضافه  کردن رقمی مثل و یا حرفی به آخر نامش تغییر دهید که با این کار شما هم فایل قدیمی  و هم فایل جدید را خواهید داشت. هرگز قانون طلایی عیب­یابی ر فراموش نکنید: از هر چیز ی فایل پشیبان تهیه کنید اگر روزی متوجه شدید که یکی از فایل های  مهم­تان ناپدید شده تعجب نکنید چرا که این کار چندان هم عجیب نیست پس حتما از فایلهای مهم­تان پشتیبان داشته باشید

چک ظاهری انجام دهید
 
 اغلب اوقات مشکلاتی کامپیوتر ناشی از موارد آشکار و ساده است. بعضا سیم برق قطع می­شود  . یا کابل مانیتور شل می­گردد یا سی ­دی  به صورت وارونه در داخل CD رم قرار می­گیرد. پس بنابراین بهتر است قبل از اینکه وقت و انرژیتان را صرف پیدا کردن خطاهای نهایی و یا تنظیمات پیچیده کنید کارهای زیر را انجام دهید
 

·         آیا سیم برق وصل است؟ همه اتصالات را چک کنید. اگر صفحه مانیتور تا سیاه است   دو طرف سر کابل را هم از طرف  کیس هم از طرف مانیتور چک کنید. اگر محافظ دارید ببینید آیا  محافظ دارید ببینید آیا محافظتان روشن است یا نه بعضی وفتها افزایش ولتاژ برق موجب می­شود فیوز و یا قطع کننده اتوماتیک ((circuit Breakers)) جریان برق راقطع کند.
 

·         کامپیوتر تان را خاموش نموده و مجددا روشن کنید. این کار را برای  و دیگر لوازم­­تان هم انجام  دهید . این کار شاید خنده پرینترمانتیور  دارد باشد ولی در کل خاموش و مجددا روشن کردن یک وسیله بعضا مشکل  آنرا حل می­کند.
 

·         وجود CD و DVD و یا فلاپی را داخل درایور چک کنید. چرا که ممکن  است کامپیوتر دنبال فایلهایی بگردد ولی پیدا نکند.
 

·         ببیندی چه  چیزی تغییر یافته است ؟ معمولا مشکلات ناشی از تغییراتی است  که خودمان اعمال می کنیم آیا نرم افزار یا سخت افزاری را اخیرا  اضافه نموده­اید؟ آیا کامپیوتر را  کرده­اید؟ آیا اخیرا در حالی که سیستم روشن باشد قطعی برق داشته­اید؟ بررسی این مطلب کلید پیدا کردن مسئله است. اگر توانستید کاری را که اخیرا انجام داده­اید و فکر می کنید  عامل خرابی سیستم شده است حذف کنید. XP قابلیتهایی از قبیل System Restore دارد که قادرند سیستم شما را به حالت قبل از خرابی برگردانند.

 
سازمان دهی نمایید
 

قانون مورفی (( اگر امکان خراب شدن چیزی وجود داشته باشد حتما خراب می­شود)) به کامپیوتر هم قابل تعمیم  می­باشد: کامپیوتر از نظر اهمیت  در طبقه متوسط قرار می­گیرد شما برای تعمیر سریع کامپیوتر نیازمند دستوراعمل و قانون هستید. در دسترس داشتن تمام تجهیزات و اطلاعات ساعتها  بلکه روزها در وقت شما صرفه جویی می­کند.
 

1:تمام نرم افزارها و CDهایتان را در یک جا نگه دارید. سعی کنید یک کیف سی­دی چند تایی بخرید CDهایتان را به طور مرتب داخل آن قرار دهید چرا که یک کیف سی­دی نه چندان گران تمام  سی­دی های شما را حفظ می­کند.


2: تمام فایلهای دانلود شده را در یک جا ذخیره کنید. شما حین  تعمیر ممکن است مجبور شوید فایلهای به روز شده و یا درایور سخت افزارتان را از سایت کارخانه دانلود کنید .  یک فایل بنام فایل دانلود روی هاردتان ایجاد کنید و تمام فایلهای دانلود شده را در آن ذخیره نمایید. برای ایجاد یک فایل جدید به یکی از درایوهای هارد بروید کلیک راست کنید واز نوار باز شده New/ Folder را کلیک کرده و اسم مورد نظر خود را تایپ کنید.
 

3: تمام چیزها رادر مورد مشکلتان بنویسید : هنگام استفاده چه برنامه­ای این مشکل پیش می­آید ؟ آیا همیشه این اتفاق می­افتد؟ دقیقا حین مشکل در صفحه مانیتور  چه می­بینید. خطاها را یادداشت کنید این کار برای بهره بردن از اطلاعات دیگران برای حل مشکل مفید می باشد.
 

4: هنگام تعمیر کامپیوتر هر کاری را که می­کنید بنویسید . مخصوضا کارهایی همانند نصب برنامه جدید یا تغییر تنظیمات ((Setting)) ویندوز.


بدانید کی باید کمک بگیرید
 

بعضی از مشکلات کامپیوتر اصلا قابل تعمیر نیستند و بعضیها هم نیازمند کارشناس یا تکنسین ماهر هستند. بنابراین شما همیشه دنبال رفع مشکل توسط خود نباشید. بعضی موقع­ها زمان گرانتر از پولی است که می­توان به تعمیر کار کامپیوتر پرداخت تا مشکل را حل نماید.

بیشتر از فنی کامپیوتر کمک بگیرید

 

منتظر تلفن نباشید کامپیوترها و نرم افزارها  پر از مشکلات ناگهانی هستند که البته این مشکلات مخصوص رایانه هستند. سریعترین راه و تنهاترین راه برای حل این مشکلات تماس با فنی کامپیوتر است. اگر واقعا  سعی کردید و نتوانستید مشکل را حل کنید دیگر معطل نکنید به فنی کامپیوتر تلفن  کنید البته اکثر  قطعات کامپیوتر  حداقل یک سال گارانتی دارند و تا یک سال حل مشکل شما مجانی خواهد بود . شما تلفن تعمیرکار یا آدرس آنرا می­توانید از برگه خرید و یا گارانتی قطعه پیدا کنید.

 

·         با ادب باشید میکن است تعمیرکار شما ر ا بی­مخ فرض کند عصبانی نشوید چرا که عصبانیت شما قطعا شانس حل مشکل شما را کم می­کند.

 

·         نکته بین و زیرک باشید  اگر شما با تعمیر کار راحت نیستید و یا احساس می­کنید دور خود می­چرخید خیلی مودبانه بخواهید تعمیر کار ماهر تری بیاید معمولا برای حل مشکلات عادی تعمیرکاران در حال آموش اعزام  می ­شوند بنابراین تردید نکنید  اگر می بیندی او نمی­داند چکار کند. مجددا با شرکت بعضی از فنی ها از دیگری بهتر هستند.

 

·         تکلیف خود را انجام دهید شما می توانید خیلی از مشکلات را با اطلاعات خودتان  حل کنید و نیازمند تماس با شرکت گارانتی نشوید. حل مسئله را از اینترنت جستجو کنید. بعضی از شکرکتهای تعمیراتی مشکلات رایج و راه حل­های آنها را حت عنوان ((FAQ)) در سایت خود دارند.

 

·         بین خطوط  را بخوانید بعضی موقع تعمیرکار همه چیز را به شما نمی گوید یا بتهر بگویم  همه حدس هایش را نمی گوید هر چند یک فنی خودب سعی می­کند همه دانسته­هایش را به شما انتقال دهد پس بهتر  است شما هم به او انگیزه بدهید تا اطلاعات مورد نیاز را به شما یاد بدهد


نکته:شماره سریال سی­دی هایتان رادر مکان مناسبی یادداشت کندی چرا که در موقع نصب مجدد نرم افزار به آنها نیاز خواهید داشت بهترین کار این است که شمار سریال را در طرف لیبل سی­دی یادداشت کنید.
 

کامپیوتر تان را بشناسید : داخل کیس چه خبر است


نیازی نیست که شما همه چیز جزئیات تعمیر کامپیوتر بداندی. اما لازم است با قطعات اصلی محل نصب آنها و چگونگی ارتباطات بین آنها آشنا شوید در زیر تصویری کلی از داخل کیس نشان داده شده
 

میانبر
 

داخل کیس چه خبر است؟
 

بعضی موقع دوست دارید داخل کیس کامپیوترتان چی وجود دارد. حافظه آن چقدر است؟ شما بدون باز کردن کیس می­توانید جواب همه سوالات فوق را پیدا کنید. برای دسترسی به این اطلاعات از مسیر  زیر عمل کنید

 

Start/All Program/Accessories/System Tools/System Information

 

 

 

 رم CPU مادربرد

 

قلب کامپیوتر سه قطعه به هم پیوسته فوق می­باشند


مادربرد و CPU

 
مادربرد قلب CUP است همه قطعات به مادربرد وصل می­شوند و مادربد همانند مامور کنترل ترافیک می­باشد که جرایان عبود داده ­ها را کنترل می­کند برای مثال هنگامی که شما کلیدی را روی کی برد فشار می­دهید . کی برد به مادربرد انتقال می­دهد و مادربرد آنرا به کارت گرافیک و کارت گرافک هم به صفحه مانیتور انتقال می­دهد. همه قطعات سیستم شما از ماوس و مانیتور گرفته تا اسپیکر و کی برد همه و همه  یا مسقیما و یا از طریق کابل به مادربرد وصل هستند


به محض باز کردن کیس شما مادربرد را مشاهده می­کنید  کارت و کابل  است هنگام  خرید مادربرد یک کتابچهکه رویش پر از چیپ  همراه آن داده می شود که توضیح دقیق همه قطعات آن به همراه تصویر ارایه شده است.

 
CPU: مغز کامپیوتر شماست تمام کارهای محاسباتی را انجام می­دهد. که خیلی زود هم داغ می­گردد و آسیب­پذیر هم است. معمولا یک فن CPU هم رویش قرار  دارد که آنرا خنک می­کند.
 

رم یا حافظه دستیابی تصادفی(Random Access Memory)
 

قطعه­ای است که سیستم اطلاعات در حال استفاده را روی آن نگه می­دارد. مثلا هنگامی که شما مطلبی را می­نویسید یا عکسی را مشاهده می­کنید این اطلاعات در رم هستند هر چه  رم بالاتر باشد کامپیوتر بهتر می تواند کارهای سخت­تر را انجام دهد و سرعتش هم بالاتر خواهد بود.
 

اتصالات مادربرد
 

هنگام عیب­یابی یا ارتقاء سیستم مجبورید بعضی از اتصالات از قبیل هارد / رم / و .... را از مادربرد جدا یا به مادربرد وصل کنید. خوشبختانه این قطعات فقط با یک رابط به مادربرد وصل هستند.
 

نکته:شکاف AGP کوتاهتر از شکاف PCI می باشند و تنها کارت گرافیک را جای می دهد

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
برق انقلابی ترین رشته ی جهان
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 614
 • کل نظرات : 7
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 101
 • آی پی دیروز : 147
 • بازدید امروز : 320
 • باردید دیروز : 351
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 20
 • بازدید هفته : 997
 • بازدید ماه : 10,787
 • بازدید سال : 24,060
 • بازدید کلی : 278,457