loading...

برق ، انقلابی نو در صنعت

محمد لطفی بازدید : 127 شنبه 05 اسفند 1402 نظرات (0)
این محصول برخلاف انتظار مخاطبان، همچنان از پلاترهای ۴۰۰ گیگابایتی استفاده خواهد کرد. پس از آنکه شرکت Samsung در اقدامی شگفت انگیز ظرفیت پلاترهای ۵/۳ اینچی را تا ۵۰۰ گیگابایت افزایش داد، دیگر شرکت های این وادی مانند Seagate و Western Digital نیز گام در همان مسیر گذاشتند. با این حال حرکت Hitachi GST در استفاده از پنج پلاتر ۴۰۰ گیگابایتی در عوض استفاده از چهار پلاتر ۵۰۰ گیگابایتی برای بسیاری از کاربلدهای این حوزه قابل درک نیست. داخل پرانتز بگویم که مدیر شرکت TDK ادعا کرده مدل های ۵/۲ ترابایتی طی همین دو سه ماه آینده تولید شده و در ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۰ یعنی بهمن و اسفند، روانه بازار خواهند شد. توجه داشته باشید که سه ماه ابتدایی سال ۲۰۱۰ با سه ماه پایانی سال ۱۳۸۸ همزمان است و نباید آن زمان را خیلی دور دید. این گفته را از مادر عروس، ببخشید مسؤول بخش تحقیق و توسعه شرکت Hitachi GST بشنوید که در حاشیه یکی از نشست های تخصصی از دهانش پریده است که مدل های ۴ ترابایتی از اواسط سال ۲۰۱۱ (بهار سال ۱۳۹۰) وارد بازار خواهند شد.

شاید بهتر بود این مبحث را از نقطه ای دیگر آغاز می کردم و می گفتم که شرایط بازار هارددیسک ها از حوالی دی ماه دگرگون خواهد شد، یعنی چاره ای دیگری جز دگرگونی ندارد. تولید پلاترهای ۶۴۰ گیگابایتی که در دستور کار بزرگان این حوزه قرار گرفته است را می توان نشانه های این امر تلقی کرد. در ادامه قدری در این باره صحبت می کنم.

تا یکی دو سال پیش شرکت های سازنده هارددیسک های ۵/۳ اینچی برای تولید مدل های یک ترابایتی از پلاترهای ۲۰۰ و ۲۵۰ گیگابایتی استفاده می کردند تا اینکه Samsung از راه رسید و پلاترهای ۳۳۴ گیگابایتی را معرفی کرد. از آن پس بود که برای تولید مدل های یک ترابایتی به جای استفاده از پنج پلاتر ۲۰۰ گیگابایتی یا چهار پلاتر ۲۵۰ گیگابایتی، از سه پلاتر ۳۳۴ گیگابایتی استفاده شد که هم زمان دسترسی به داده ها را کاهش می داد و هم انرژی کمتری در قیاس با قدما مصرف می کرد. از آن پس بود که مسابقه جدیدی میان حضرات آغاز شد. شرکت های Hitachi GST، Western Digital و Seagate به هر ضرب و زوری که بود می خواستند از سایه ذلت و خواری Samsung خارج شوند، از این رو تولید پلاترهای فشرده تر را در دستور کار خود قرار دادند. پس از آن بود که پلاترهای ۴۰۰ و اندکی بعد ۵۰۰ گیگابایتی، تولید و استفاده شدند. در پاراگراف بالا ادعا کردم که تولید پلاترهای ۶۴۰ گیگابایتی و عرضه آن به شکل تجاری تحولی بزرگ تلقی می شود، زیرا تکنولوژی مورد استفاده در تولید پلاترهای ۶۴۰ گیگابایتی با گونه های قبلی تفاوت های مختصری دارد و راه را برای توسعه ظرفیت پلاترهای ۵/۳ اینچی تا حوالی ۷۵۰ گیگابایت باز می کند. در این شرایط می توان در تولید مدل های ۲ ترابایتی آینده فقط از سه پلاتر ۶۴۰ گیگابایتی به جای پنج پلاتر ۴۰۰ گیگابایتی استفاده کرد. همچنین دستیابی به ظرفیت های ۵/۲ و ۲/۳ ترابایتی به سرعت و سهولت امکان پذیر خواهد بود. به همین دلیل است که تولید پلاترهای ۶۴۰ گیگابایتی را اتفاقی در عالم سیستم های ذخیره سازی قلمداد می کنم.

هارد دیسک های چهارگوش!

کاهش قیمت مدل های یک ترابایتی تا صد هزار تومان نوید آن را می دهد که مدل های ۵/۱ ترابایتی خود را آماده ورود به بازارهای عام می کنند. تا پنج شش ماه پیش پیش بینی بازار هارددیسک ها بسی آسان بود، اما در این روزها قدری پیچیده شده است. از این رو نمی توان به طور قطع گفت که چه اتفاقی رخ خواهد داد، اما سازندگان وامانده این حوزه چاره ای ندارند جز اینکه تغییر و تحولی بزرگ ایجاد کنند. دو سه ماه پیش در وب سایت های معتبر درباره توسعه آزمایشگاهی سیستم های ذخیره سازی جدید خبری منتشر شد که از پلاترهای مستطیل شکل به جای پلاترهای مدور کنونی استفاده می کنند. درایوهای ذخیره سازی جدید HRD خوانده می شوند و شامل سلول های حافظه ای هستند که همانند حافظه های DRAM به صورت منظم چیده و آدرس دهی می شوند. درایوهای HRD ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند، زیرا تمام سطح مغناطیسی آن ها قابل استفاده است. وجود موتور چرخنده در پلاترهای مدور کنونی باعث می شود که بخشی از مرکز پلاتر و محدودیت های هد خواندن و نوشتن تا بخشی از لبه بیرونی پلاتر غیرقابل استفاده باشد. دیگر اینکه، تعداد هد خواندن و نوشتن در هارددیسک های مدور کنونی دو برابر تعداد پلاترهای مورد استفاده است که به دلیل حرکت مکانیکی، شامل محدودیت ها و مشکلاتی است. هارددیسک های چهارگوش (HRD) موتور چرخنده ندارند، زیرا سطوح ذخیره سازی داده ها (تعادل پلاترها) ثابت است و هدهای خواندن و نوشتن وظیفه حرکت را بر عهده دارند. به اختصار و با قدری اغماض می توان گفت که هارددیسک های چهارگوش از اغلب مشکلات دست و پاگیر هارددیسک های مرسوم مبرا هستند و همین امر تبدیل به تهدیدی بزرگ برای هارددیسک ها در چهار پنج سال آینده خواهد شد!

قانون مور!

افزایش ظرفیت ذخیره سازی پلاترها نتیجه افزایش تراکم داده ها یا سلول های حافظه روی پلاترهاست. چند صباحی است که پلاترهای ۵/۲ اینچی مورد استفاده در لپ تاپ ها و هارددیسک های قابل حمل بیش از پلاترهای ۵/۳ اینچی مورد توجه قرار گرفته اند. قیمت پلاترهای ۵/۳ اینچی که اغلب در دستگاه های دسکتاپ استفاده می شوند چنان است که حداقل برای پنج شش سال از دسترس رقبا مصون خواهند ماند. اما بازار هارددیسک های ۵/۲ اینچی به شدت از سوی فلش ها و گونه های دیگر حافظه مورد تهدید واقع شده است. از این رو بخش های توسعه و تحقیق سازندگان هارددیسک بر افزایش همزمان تراکم داده ها و کاهش قیمت مصرف کننده پلاترها دارند. راستی با قانون مور آشنا هستید؟

جناب گوردون مور بنیانگذار پیشین Intel پیش بینی کرده بود که تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در پردازنده ها طی ۱۸ ماه دو برابر می شوند، یعنی سرعت فرکانس پردازنده ها طی ۱۸ ماه دو برابر خواهد شد. این قانون سال هاست که بر دنیای پردازنده ها سایه افکنده است و به شکلی تصادفی در زمینه سیستم های ذخیره سازی نیز صدق می کند. از این قانون برای پیش بینی و برنامه ریزی بازار هارددیسک ها استفاده می شود. چنانچه قانون مور درباره هارددیسک ها تا سه چهار سال آینده همچنان معتبر باشد، شاهد رقابت سنگین دیسک های نوری پرظرفیت، قطعات فلش و هارددیسک های قابل حمل خواهیم بود. پیش بینی شده است قیمت چیپ های فلش در هر سال نصف خواهد شد، یعنی تا چهار سال آینده به یک هشتم قیمت کنونی خواهد رسید. از دیگر سو دیسک های نوری با ظرفیت های ۲۰۰ تا ۵۰۰ گیگابایت به صورت تجاری وارد بازار خواهند شد و اگر هارددیسک های قابل حمل ۵/۲ اینچی نتوانند پاسخی در مقابل این رقبا قرار دهند، کلاهشان پس معرکه خواهد بود. از این روست که افزایش تراکم ذخیره سازی داده ها برای سازندگان پلاتر در قالب حکم مرگ و زندگی خودنمایی می کند!

یک فرصت بی نظیر!

شاید کشف مواد ترکیبی جدید بتواند دنیای سیستم های ذخیره سازی مغناطیسی را از این گرفتاری برهاند. حتم دارم ماجرای کشف خواص کم نظیر نیمه رسانای گالیوم آرسناید (GaAs) را به خاطر دارید که چه غوغایی بر پا ساخت و در تولید چیپ های فاخر جایگزین سیلیکون (Silicon) شد. کشف گالیوم آرسناید در صنعت دیجیتال، فرصت های جدیدی برای سازندگان چیپ ها فراهم کرد. از این رو سازندگان اصلی هارددیسک امید دارند تا همای سعادت بار دیگر بر شاه های آن ها بنشیند و هدیه ای با قیمت به ایشان عطا کند. انتظار می رود تکلیف این موضوع طی یکی دو سال آینده مشخص شود.

نکته دیگری که سازندگان هارددیسک ها را وادار به سرمایه گذاری در صنعت چیپ های فلش کرد، نشت کوانتومی سلول های مغناطیسی حافظه است!

درباره نشت الکترون ها در ترانزیستورها بارها صحبت کرده بودم. فقط برای یادآوری تکرار می کنم هنگامی که صحبت از معماری ساخت ۴۵ نانومتری می شود، منظور فاصله میان ترانزیستورهاست. هرگاه فاصله ترانزیستورها از هفت هشت نانومتر کمتر شود، نمی توان الکترون ها را در داخل ترانزیستورها کنترل کرد و این موجودات از دیواره های بسیار نازک ترانزیستور فرار می کنند و درون چیپ ها را دریایی از الکترون ها فرا خواهد گرفت. این چنین است که می گویند چیپ سوخته است!

معضلی مشابه، پلاتر هارددیسک ها را تهدید می کند. به این صورت که هرگاه سلول های مغناطیسی حافظه از حد مشخصی به یکدیگر نزدیک تر شوند، تبادل میدان مغناطیسی می کنند و این برهم کنش مغناطیسی می تواند واپاشی تمامی داده ها را روی پلاتر موجب شود. از این رو افزایش ظرفیت ذخیره سازی پلاترها با محدودیت های بسیاری همراه است و این مشکل، دنیای هارددیسک ها را در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ با بحرانی بی مانند روبرو خواهد کرد، مگر اینکه چاره ای اندیشیده شود!

سخن پایانی!

شرکت Hitachi GST توسعه دو تکنولوژی ویژه را در دستور کار قرار داده است تا همزمان با افزایش تراکم و البته امنیت داده ها، امکان ثبت و خوانش بدون خطای داده ها را توسط هد خواندن و نوشتن نیز فراهم کند. از سوی دیگر ماندگاری داده ها روی سیستم های ذخیره سازی و انعطاف آن ها در برابر ضربه و البته حرارت، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بدون شک تحولات بزرگی را در دنیای هارددیسک ها از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی شاهد خواهیم بود، که اگر این چنین نشود، باید که فاتحه هارددیسک ها را از همین حالا بخوانیم. این تحول را در شیوه قیمت گذاری نیز شاهد خواهیم بود. اندکی صبر پیشه کنید که سحر نزدیک است!
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
برق انقلابی ترین رشته ی جهان
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 614
 • کل نظرات : 7
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 126
 • آی پی دیروز : 176
 • بازدید امروز : 1,638
 • باردید دیروز : 425
 • گوگل امروز : 21
 • گوگل دیروز : 23
 • بازدید هفته : 3,667
 • بازدید ماه : 13,457
 • بازدید سال : 26,730
 • بازدید کلی : 281,127