loading...

برق ، انقلابی نو در صنعت

محمد لطفی بازدید : 119 یکشنبه 06 اسفند 1402 نظرات (0)
از زمانی که هزینه و زمان لازم برای تولید انواع چیپ های فلش کاهش یافت، فرصت های بسیاری برای حضور جدی تر این موجود در بازار دست نخورده مصرف پدیدار شد. اگر پیشگوهایی مانند نوستر آداموس هلندی می خواستند هم نمی توانستند جلال و جبروت کنونی چیپ های فلش NAND و NOR را در بازارهای دیجیتال پیش بینی کنند. تا پنج سال پیش کمتر کسی تصورش می کرد که روزگاری استفاده تجاری از چیپ های فلش در قالب درایوهای جامد (SSD) شکل واقعی به خود بگیرد و شرایط چنان شود که ماهیت استفاده از هارددیسک ها را با مخاطره مواجه کند. اوضاع آن چنان شده است که برخی از کارشناسان با توجه به نیازهای آتی بنی بشر پیش بینی می کنند نسل هارددیسک های عام طی چهار پنج سال آینده از بازارها برچیده خواهند شد!

این گفته را به شخصه چندان نمی پسندم، اما تغییر محسوس در استراتژی سازندگان بزرگ هارددیسک مانند Seagate، Western Digital و Hitachi GST مبنی بر هدایت سرمایه گذاری های جدید خود به سوی بازار سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر چیپ های فلش نشان می دهد که این بزرگان نیز بروز خطرات احتمالی را دریافته و تغییراتی در برنامه های آتی اعمال کرده اند. برای مثال، شرکت Seagate عرضه پلاترهای ۵۰۰ گیگابایتی را برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۰ میلادی پیش بینی کرده بود. شرکت Western Digital نیز سعی داشت بخشی از بازار کیفیت خواهان را به سوی استفاده از مدل های سریع WD VelociRaptor برای یکسال دیگر سوق دهد. هر دو شرکت به دلایل مختلف که یکی از آن ها اعمال فشار در ذخیره سازهای سریع فلش بود مجبور شدند به هر ضرب و زوری که شده بازار هارددیسک ها را گرم نگه دارند. به عنوان مثالی دیگر می توان به تکنولوژی های پیشرفته Hitachi GST در زمینه ذخیره سازی هارددیسک ها اشاره کرد که برای عرضه در سال ۲۰۱۲ پیش بینی شده بود، اما از قرار معلوم پیش از پایان سال ۲۰۱۰ به صورت تجاری روانه بازار خواهد شد و الی آخر...

درباره قابلیت ها
به نظر شما چیپ های فلش می توانند همان لولو خرخره ای باشند که همگان از ایشان ترسیم می کنند؟

پیش از پاسخ به این پرسش باید بدانیم که این موجودات تا چه مقدار می توانند تهدیدآمیز باشند!

با عرض معذرت از حضور هارددیسک های محترم باید اذعان کنم که نقطه قوت چیپ های فلش از بد روزگار درست بر نقاط ضعف هارددیسک ها انطباق یافته است. از این رو بسیار بیش از آن چیزی که ادعا می شود می توانند خطرناک باشند. در ادامه قدری در این باره صحبت می کنم.

در دنیای کنونی برخی کارشناسان، آینده سیستم های ذخیره سازی را از منظر جالبی دنبال می کنند. به این صورت که اعتقاد دارند امر ذخیره سازی نوعی ذخیره انرژی است که در آینده به شکلی قابل استفاده خواهد بود. این گفته در زمانه کنونی شاید معنادار نباشد، اما حتم دارم در زمانه ای که انرژی، اهمیتی بیش از دوران کنونی پیدا کند، خواهیم توانست داده های غیرضروری را از سیستم های ذخیره سازی مانند هارددیسک یا فلش ها بخوانیم و از انرژی الکتریکی آن ها برای استفاده های دیگر بهره برداری کنیم. به بیان دیگر سلول های ذخیره ساز داده ها را تخلیه الکتریکی خواهیم کرد!

بر این اساس در این رویکرد، عامل جدیدی بر پایه نسبت میان انرژی ذخیره سازی و انرژی قابل بازیابی تعریف می شود. همچنین میزان ماندگاری داده ها نیز در محاسبه این عامل لحاظ خواهد شد. این عامل که به سادگی می توان آن را عامل بازیابی خطاب کرد محاسبه می کند که برای ذخیره سازی و بازیابی هر بایت داده چه میزان انرژی صرف می شود. عامل بازیابی در دستگاه های کنونی که میزان قابل توجهی انرژی به هدر می دهند چیزی نزدیک به فاجعه است!

چیپ های فلش نیازمند انرژی مختصری برای ذخیره سازی هستند و هنگامی که داده ای فراخوانی می شود نیز در مصرف انرژی امساک فراوانی می کنند، از این رو می توان به تعدیل عامل بازیابی آن ها امیدوار بود. در نقطه مقابل، چرخش زندگی هارددیسک ها به شکل ذاتی وابسته به گردش پلاترها و نوسان مداوم هد خواندن و نوشتن است. بدیهی است که حرکت های مکانیکی در قیاس با تکانه های الکتریکی انرژی بیشتری مصرف می کنند. به طور خلاصه اینکه هارددیسک ها آمار قابل دفاعی در مصرف انرژی ندارند و هر چه سال های آینده به حال نزدیک تر می شوند موضوع مصرف انرژی به شیوه ای بارز بر روح و روان بنی بشر رژه می رود.

صرفه تولید و قیمت نهایی

دو دلیل اساسی را برای بقای هارددیسک ها در بازار کنونی می توان مطرح کرد. اول اینکه، هزینه تولید هارددیسک به دلیل بازار مصرف گسترده و کاهش قیمت تکنولوژی های مرتبط به شدت کاهش یافته است. به همین دلیل قیمت هارددیسک ها کمتر از فلش هاست. دیگر اینکه، اوضاع و احوال هارددیسک ها هنگام محاسبه قیمت واحد حافظه (یک گیگابایت) مطلوب تر از فلش هاست.

در بازار کنونی یک گیگابایت حافظه هارددیسک به طور متوسط ۱۵۰ تومان قیمت دارد، در حالی که قیمت همین مقدار حافظه فلش به طور متوسط ۷ هزار تومان است. یعنی قیمت حافظه های فلش در بهترین حالت حدود ۴۰ برابر هارددیسک ها محاسبه می شود. اگر از زاویه ای دیگر بنگریم هارددیسک های ۵۰۰ گیگابایتی محبوب دل خریداران هستند، در حالی که نماینده تام الاختیار فلش ها در دل هواداران حدود ۸ گیگابایت ظرفیت دارد!

نتیجه گیری

چنانچه قیمت چیپ های فلش از مقیاس ۴۰ برابر تا حوالی ۱۰ برابر کاهش یابد آنگاه خواهید دید که چگونه نسل هارددیسک ها در معرض انقراض قرار خواهند گرفت. برای نمونه می توانم بازار نمایشگرهای LCD و CRT را مثال بزنم. هنگامی که نمایشگر نوعی ۱۷ اینچی CRT قیمتی بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ هزار تومان داشت، پسرعموی تازه واردش (LCD) را می شد با قیمت متوسط ۲۶۰ هزار تومان خریداری کرد. در حال حاضر قیمت متوسط نمایشگر CRT تا ۹۰ هزار تومان و قیمت مدل LCD نیز تا حوالی ۱۴۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است و بسیاری از شرکت ها تولید نمایشگر CRT را بی خیال شده اند.

در نگاه اول قیمت مدل های LCD بالاتر از مدل های CRT نشان می دهد، اما نمایشگرهای جدید علاوه بر کاهش قیمت، قابلیت ها و امکانات جدیدتری عرضه می دارند که خریدار را راضی به استفاده می کنند. اگر به آمارها توجه کنیم، نشان می دهند که توجه قاطبه مردم به سوی نمایشگرهای LCD جلب شده است.

ماجرایی مشابه بین هارددیسک ها و انواع محصولات مبتنی بر فلش پدیدار خواهد شد. آن هنگام که قیمت درایوهای جامد SSD با ظرفیت ۸۰ گیگابایت برابر با هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی شود، خواهید دید که استفاده های دوگانه از این سیستم ها آغاز خواهند شد. به این شکل که جایگاه حافظه فعال در اختیار درایوهای جامد قرار خواهد گرفت و هارددیسک ها به انباره اطلاعات (غیرفعال) تبدیل خواهند شد.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
برق انقلابی ترین رشته ی جهان
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 614
 • کل نظرات : 7
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 145
 • بازدید امروز : 12
 • باردید دیروز : 1,792
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 24
 • بازدید هفته : 3,833
 • بازدید ماه : 13,623
 • بازدید سال : 26,896
 • بازدید کلی : 281,293